KOMUTA KONTROL ARAÇLARI

Komuta Kontrol Aracı sahada görüntü kaydetmek ve VPN üzerinden 3G veya VSAT kullanılarak görüntü transferi yapabilecek kabiliyetleri içermektedir. Araç üzerinde bulunan 8 metrelik kule üstünde takılı Termal Kamera ile yangın riskleri gözlemlenebilir, farklı ortamlarda canlı araması taraması yapılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Özellikle çadırkent veya konteyner yerleşim hublot big bang replica alanlarına yukarıdan bakabilme avantajı vardır.
Araç üzerinde kuleden bağımsız 1 adet 2 megapixel speed dome zoomlu kamera,1 adet arka kamera,1 adet yan kamera,1 adet iç kamera bulunmaktadır. Ayrıca kulede termal kamera ile birlikte bir adet PTZ kamera bulunmaktadır.Tüm kamera sistemi güvenli bir yazılımla IBM sunucuya kaydedilmektedir.

Araç üzerinde takılı router ile 3G üzerinden görüntü aktarılabileceği gibi ayrıca 3G olmadığı durumlarda VSAT üzerinden kesintisiz iletişime devam edebilmektedir. Ayrıca iletişim için Codan Telsiz sistemi, Araç Telsiz sistemi gibi HF, UHF Ve VHF telsiz iletişim sistemleri ile donatılmıştır. Ayrıca Thuruya uydu telefonu da ilave edilmiştir. Araç istendiğinde araç takip sistemi ile GPS üzernden takip edilebilmektedir. Araç içerisindeki görüntüler 4 adet 24 inçlik monitörlerde izlenebildiği gibi tüm kameralar tek bir klavyeden kontrol edilebilmektedir.
Araçta ayrıca 2 adet dokunmatik ekran Ultrabook dizüstü bilgisayar, 42” uydu televizyon sistemi, 2 adet flaşörlü siren ve anons sistemi, soygun ve yangın alarm sistemi, araç tipi ısıtma soğutma sistemi, 10 KV jeneratör , akıllı besleme üniteleri, kesintisiz güç kaynağı, izolasyon trafosu gibi teknik ekipmanlarla donatılmıştır. Sistemde operatörlerin kullanımı için 2 adet GSM telefon sistemi renkli All in one printer ve özel dizayn buzdolaplı çay kahve makinası bulunmaktadır.
Araç 2 adet operatörün uzun süre rahat çalışabileceği şekilde özel dizayn edilmiş operatör konsolu ve ayarlı koltuklara sahiptir.
Araçta kullanılan tüm malzemeler çağımızın getirdiği sok teknolojik özelliklere sahip olup ayrıca birinci sınıf malzemeler ürünlerden seçilmiş ve kusursuz çalışmaktadır.